Máme právo rozhodovať o sexuálnej výchove našich detí

Autor: Beáta Svrčková | 6.12.2013 o 20:31 | (upravené 6.12.2013 o 20:49) Karma článku: 13,75 | Prečítané:  2465x

Priznám sa, mala som obavy, že cirkev na Slovensku sa k pripravovanej stratégii nevyjadrí. Bála som sa, že biskupi budú ohľadom tejto témy mlčať. O to väčšia bola naša radosť, keď sme s mojím manželom na prvú adventnú nedeľu sediac v kostole a držiac naše deti v náručí počúvali, ako sa nás biskupi Slovenska zastali. Zastali sa nás rodičov, ktorí sa snažíme vychovávať naše deti v láskyplnom a usporiadanom rodinnom prostredí a vštepovať im tak veľmi dôležité morálne hodnoty. Sme rodičia, ktorým záleží na tom, čo bude našim deťom v školách predkladané. Aj napriek tomu, že nás je väčšina, obávame sa, že naše hlasy nebudú vypočuté.

Prečo boli biskupi v pastierskom liste tak veľmi radikálni?

Pretože sa snažia obhájiť ten najzákladnejší pilier našej spoločnosti – rodinu. Na diskusných fórach som veľakrát natrafila na otázky typu: Ako už len môžu partnerstvá gayov a lesbičiek rozvracať rodinu? Tu nejde totiž o zväzky osôb rovnakého pohlavia. Ide tu o kontroverzný a sporný dokument, ktorý sa v európskom parlamente za každú cenu presadzuje. Ide o to, čo bude našim deťom dennodenne predkladané. Najmä vo veku, keď dieťa nie je schopné kritického rozlišovania a absorbuje informácie tak, ako sa mu predkladajú. Správa žiada členské štáty únie, aby zaviedli povinnú sexuálnu výchovu pre všetky deti na základných a stredných školách a aby zabezpečili uvoľnenie priestoru pre tento predmet v učebných osnovách; poukazuje na význam pravidelnej revízie a aktualizácie vyučovania sexuálnej výchovy a kladenia osobitného dôrazu na rešpektovanie žien a na rodovú rovnosť1.

Úlohou nás, rodičov, učiteľov a vychovávateľov je, naučiť deti prijímať všetkých ľudí takých, akí sú, bez diskriminácie. Sexuálna orientácia nie je výnimkou. Týmto môžeme odstrániť negatívne postoje voči LGBTI osobám. No učiť deti, že homo/bi/trans/intersexuálna (alebo neviem aká) orientácia je úplne normálnou a prirodzenou sexuálnou orientáciou, je scestné. Rovnako ako ich učiť, že rodina dvoch otcov a dvoch mám je úplne prirodzená a vyrovná sa rodine otca a mamy.

Ďalej sme si vedomí, že je potrebné učiť naše deti PRIMERANE ich veku o ľudskom tele a jeho zákonitostiach, nevynímajúc sexualitu človeka. Našim právom a výsadou však je rozhodnutie, čo a v akom rozsahu sa naše deti budú učiť. Sme ich rodičia a chceme naše deti vychovávať podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia. Sme zodpovední za ich zdravý psychický a telesný vývoj. Neprajeme si, aby sa naše deti o sexe učili len v súvislosti s telesným pôžitkom, žiadostivosťou, pohlavne prenosnými chorobami, antikoncepciou, interrupciami a drogami.

Mnohí v diskusných fórach kládli otázku: „prečo biskupi spomínali kultúru smrti?“ Psychiater MUDr. Alojz Rakús sa v článku pre Impulz revue vyjadril:

„Keby som bol diablom a ako taký chcel našu (na židovsko-kresťanskej morálno-kultúrnej tradícii založenú) civilizáciu zničiť a získať pritom „čo najviac duší“, usiloval by som sa skorumpovať, deštruovať, znivočiť dobré fungovanie tejto civilizácie, lebo v zle fungujúcom spoločenstve sa ľahšie rozsieva a rozmnožuje zlo.  Tento cieľ by som však asi ťažko dosiahol priamo, preto by som si vybral elementárnejšiu (a presnejšie mierenú) úlohu: takmer s istotou by som sa rozhodol pre deštrukciu základného stavebného kameňa a piliera spoločnosti – pre deštrukciu rodiny...“ 2

Teraz si položme otázku: Ako je možné dosiahnuť deštrukciu rodiny? Čo je základným kameňom rodiny? Predsa stabilné manželstvo.

A teraz sa pýtajme: ako je možné toto stabilné manželstvo rozbiť? Predsa prostredníctvom narušenia sexuálnej vernosti. Tento proces deštrukcie sexuálnej vernosti je možné pozorovať globálne. Prebieha tzv. odtabuizovanie sexu. O ľudskej sexualite sa čoraz viac hovorí a píše v spojitosti so sexuálnymi pôžitkami a slasťami. Vieme, že v skutočnosti nie je manželský život len o pôžitkoch a slastiach. Mnohokrát sa pár musí popasovať so sebazapieraním a vzájomne sa obetovať v záujme zachovania sexuálnej vernosti a láskyplného vzťahu.

Proces deštrukcie sexuálnej vernosti je možné pozorovať v prvom rade v masmédiách, napr. v reklame: lacno sa predávajúce polonahé ženské telá, ktorých úlohou je upútať na konkrétny produkt, nekonečné seriály v hlavnom vysielacom čase, z ktorých sa vytratili základné ľudské a mravné hodnoty. Rozvraty manželstva, nevera, hádky a rozvody sú tu na dennom poriadku.

K deštrukcii sexuálnej vernosti a RODINY taktiež prispieva mentalita dnešného sveta.  Chceš si užiť sexuálny život už v pätnástich? Vezmi antikoncepciu. Niečo sa pokazilo? Aj tak si otehotnela? Nevadí. Je tu možnosť ísť na interrupciu...

Všimnime si ten paradox: správa o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach si vytýčila ako jeden z mnohých cieľov, zredukovanie počtu interrupcií. V konečnom dôsledku sa ju snaží podporovať v mene reprodukčného zdravia (bod 34., strana 12/32):

„Politika a práva v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia v EÚ všeobecne zdôrazňuje, že členské štáty by mali v kľúčových povolaniach regulovať a monitorovať využívanie výhrady svedomia, aby bola zabezpečená starostlivosť v oblasti reprodukčného zdravia ako právo jednotlivca, pričom by bol zároveň zabezpečený prístup k zákonným službám a existovali by vhodné a kvalitné verejné systémy odporúčania; zdôrazňuje, že právo na výhradu svedomia je individuálnym právom a nie kolektívnou politikou a odporúčanie a poradenstvo musia byť dôverné a bez predsudkov; vyjadruje obavy z toho, že zdravotnícky personál je nútený odmietať služby v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v nemocniciach a na klinikách v celej EÚ, ktoré sú nábožensky založené“1

Smrť dieťaťa v lone matky, či už umelé prerušenie tehotenstva (ako ho mnohí chybne nazývajú) alebo spontánny potrat, je patológia a v správe o sexuálnom a reprodukčnom zdraví nemá čo hľadať. Je to ukončenie nového života (zámerne nepíšem vražda, aby som sa nikoho nedotkla), ktorý sa počal v matkinom tele. Ide o zmrzačenie matkinho psychického i fyzického zdravia.

MUDr. Alojz Rakús vyslovil jednu zaujímavú myšlienku: „Kultúra smrti vedie vojnu útočnú, kým kultúra života vojnu obrannú. Nesmie nás miasť, že protagonisti kultúry smrti sa usilujú každý obranný akt kultúry života dezinterpretovať ako akt útočný, a to všetkými prostriedkami (lož nevynímajúc).“ My rodičia sme sa takto nechtiac stali „odporcami systému“ (ako sa v médiách vyjadrujú) a pritom našou jedinou snahou je chrániť naše nevinné deti.

Ja ako rodič, po preštudovaní tejto správy sa modernej sexuálnej výchovy právom obávam a som si istá, že väčšina rodičov je na tom rovnako. Žijeme v demokratickom štáte, (teda ešte zatiaľ v to dúfam), a preto sa máme právo domáhať možnosti výberu v tak citlivej oblasti výuky našich detí, akou je sexuálna výchova. Som si vedomá toho, že naše deti sexuálnu výchovu potrebujú, ale primeranú ich veku a ich náboženskému presvedčeniu. Máme právo  o tom rozhodovať.

Alebo chcete v záujme nejakých „pseudo práv“ obmedziť naše základné ľudské práva, predovšetkým právo na život nevinných detí, slobodu slova, slobodu viery, vyznania a náboženského presvedčenia, práva našich detí, ako aj naše právo vychovávať svoje deti v súlade s našim hodnotovým presvedčením?5

Zdroje:

11.http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2f%2fEP%2f%2fNONSGML%2bREPORT%2bA7-2013-0426%2b0%2bDOC%2bPDF%2bV0%2f%2fSK

2. http://www.impulzrevue.sk/article.php?25

3. http://www.europarl.europa.eu/meps/sk/28310/Edite_ESTRELA_home.html;jsessionid=1656B209501FE0366326BC38E86D518F.node2

4. http://rodicovstvo.wordpress.com/

5. http://www.forumzivota.sk/2013/11/27/sprava-estrella-schvalena-vo-vybore-ep-napriek-poruseniu-rokovacieho-poriadku/?fb_action_ids=694413173927012&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.UqDAkXSVft4.like&fb_source=other_multiline&action_object_map=[254818671342574]&action_type_map=[%22og.likes%22]&action_ref_map=[%22.UqDAkXSVft4.like%22]#

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?