Máme právo rozhodovať o sexuálnej výchove našich detí

Autor: Beáta Svrčková | 6.12.2013 o 20:31 | (upravené 6.12.2013 o 20:49) Karma článku: 13,75 | Prečítané:  2461x

Priznám sa, mala som obavy, že cirkev na Slovensku sa k pripravovanej stratégii nevyjadrí. Bála som sa, že biskupi budú ohľadom tejto témy mlčať. O to väčšia bola naša radosť, keď sme s mojím manželom na prvú adventnú nedeľu sediac v kostole a držiac naše deti v náručí počúvali, ako sa nás biskupi Slovenska zastali. Zastali sa nás rodičov, ktorí sa snažíme vychovávať naše deti v láskyplnom a usporiadanom rodinnom prostredí a vštepovať im tak veľmi dôležité morálne hodnoty. Sme rodičia, ktorým záleží na tom, čo bude našim deťom v školách predkladané. Aj napriek tomu, že nás je väčšina, obávame sa, že naše hlasy nebudú vypočuté.

Prečo boli biskupi v pastierskom liste tak veľmi radikálni?

Pretože sa snažia obhájiť ten najzákladnejší pilier našej spoločnosti – rodinu. Na diskusných fórach som veľakrát natrafila na otázky typu: Ako už len môžu partnerstvá gayov a lesbičiek rozvracať rodinu? Tu nejde totiž o zväzky osôb rovnakého pohlavia. Ide tu o kontroverzný a sporný dokument, ktorý sa v európskom parlamente za každú cenu presadzuje. Ide o to, čo bude našim deťom dennodenne predkladané. Najmä vo veku, keď dieťa nie je schopné kritického rozlišovania a absorbuje informácie tak, ako sa mu predkladajú. Správa žiada členské štáty únie, aby zaviedli povinnú sexuálnu výchovu pre všetky deti na základných a stredných školách a aby zabezpečili uvoľnenie priestoru pre tento predmet v učebných osnovách; poukazuje na význam pravidelnej revízie a aktualizácie vyučovania sexuálnej výchovy a kladenia osobitného dôrazu na rešpektovanie žien a na rodovú rovnosť1.

Úlohou nás, rodičov, učiteľov a vychovávateľov je, naučiť deti prijímať všetkých ľudí takých, akí sú, bez diskriminácie. Sexuálna orientácia nie je výnimkou. Týmto môžeme odstrániť negatívne postoje voči LGBTI osobám. No učiť deti, že homo/bi/trans/intersexuálna (alebo neviem aká) orientácia je úplne normálnou a prirodzenou sexuálnou orientáciou, je scestné. Rovnako ako ich učiť, že rodina dvoch otcov a dvoch mám je úplne prirodzená a vyrovná sa rodine otca a mamy.

Ďalej sme si vedomí, že je potrebné učiť naše deti PRIMERANE ich veku o ľudskom tele a jeho zákonitostiach, nevynímajúc sexualitu človeka. Našim právom a výsadou však je rozhodnutie, čo a v akom rozsahu sa naše deti budú učiť. Sme ich rodičia a chceme naše deti vychovávať podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia. Sme zodpovední za ich zdravý psychický a telesný vývoj. Neprajeme si, aby sa naše deti o sexe učili len v súvislosti s telesným pôžitkom, žiadostivosťou, pohlavne prenosnými chorobami, antikoncepciou, interrupciami a drogami.

Mnohí v diskusných fórach kládli otázku: „prečo biskupi spomínali kultúru smrti?“ Psychiater MUDr. Alojz Rakús sa v článku pre Impulz revue vyjadril:

„Keby som bol diablom a ako taký chcel našu (na židovsko-kresťanskej morálno-kultúrnej tradícii založenú) civilizáciu zničiť a získať pritom „čo najviac duší“, usiloval by som sa skorumpovať, deštruovať, znivočiť dobré fungovanie tejto civilizácie, lebo v zle fungujúcom spoločenstve sa ľahšie rozsieva a rozmnožuje zlo.  Tento cieľ by som však asi ťažko dosiahol priamo, preto by som si vybral elementárnejšiu (a presnejšie mierenú) úlohu: takmer s istotou by som sa rozhodol pre deštrukciu základného stavebného kameňa a piliera spoločnosti – pre deštrukciu rodiny...“ 2

Teraz si položme otázku: Ako je možné dosiahnuť deštrukciu rodiny? Čo je základným kameňom rodiny? Predsa stabilné manželstvo.

A teraz sa pýtajme: ako je možné toto stabilné manželstvo rozbiť? Predsa prostredníctvom narušenia sexuálnej vernosti. Tento proces deštrukcie sexuálnej vernosti je možné pozorovať globálne. Prebieha tzv. odtabuizovanie sexu. O ľudskej sexualite sa čoraz viac hovorí a píše v spojitosti so sexuálnymi pôžitkami a slasťami. Vieme, že v skutočnosti nie je manželský život len o pôžitkoch a slastiach. Mnohokrát sa pár musí popasovať so sebazapieraním a vzájomne sa obetovať v záujme zachovania sexuálnej vernosti a láskyplného vzťahu.

Proces deštrukcie sexuálnej vernosti je možné pozorovať v prvom rade v masmédiách, napr. v reklame: lacno sa predávajúce polonahé ženské telá, ktorých úlohou je upútať na konkrétny produkt, nekonečné seriály v hlavnom vysielacom čase, z ktorých sa vytratili základné ľudské a mravné hodnoty. Rozvraty manželstva, nevera, hádky a rozvody sú tu na dennom poriadku.

K deštrukcii sexuálnej vernosti a RODINY taktiež prispieva mentalita dnešného sveta.  Chceš si užiť sexuálny život už v pätnástich? Vezmi antikoncepciu. Niečo sa pokazilo? Aj tak si otehotnela? Nevadí. Je tu možnosť ísť na interrupciu...

Všimnime si ten paradox: správa o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach si vytýčila ako jeden z mnohých cieľov, zredukovanie počtu interrupcií. V konečnom dôsledku sa ju snaží podporovať v mene reprodukčného zdravia (bod 34., strana 12/32):

„Politika a práva v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia v EÚ všeobecne zdôrazňuje, že členské štáty by mali v kľúčových povolaniach regulovať a monitorovať využívanie výhrady svedomia, aby bola zabezpečená starostlivosť v oblasti reprodukčného zdravia ako právo jednotlivca, pričom by bol zároveň zabezpečený prístup k zákonným službám a existovali by vhodné a kvalitné verejné systémy odporúčania; zdôrazňuje, že právo na výhradu svedomia je individuálnym právom a nie kolektívnou politikou a odporúčanie a poradenstvo musia byť dôverné a bez predsudkov; vyjadruje obavy z toho, že zdravotnícky personál je nútený odmietať služby v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v nemocniciach a na klinikách v celej EÚ, ktoré sú nábožensky založené“1

Smrť dieťaťa v lone matky, či už umelé prerušenie tehotenstva (ako ho mnohí chybne nazývajú) alebo spontánny potrat, je patológia a v správe o sexuálnom a reprodukčnom zdraví nemá čo hľadať. Je to ukončenie nového života (zámerne nepíšem vražda, aby som sa nikoho nedotkla), ktorý sa počal v matkinom tele. Ide o zmrzačenie matkinho psychického i fyzického zdravia.

MUDr. Alojz Rakús vyslovil jednu zaujímavú myšlienku: „Kultúra smrti vedie vojnu útočnú, kým kultúra života vojnu obrannú. Nesmie nás miasť, že protagonisti kultúry smrti sa usilujú každý obranný akt kultúry života dezinterpretovať ako akt útočný, a to všetkými prostriedkami (lož nevynímajúc).“ My rodičia sme sa takto nechtiac stali „odporcami systému“ (ako sa v médiách vyjadrujú) a pritom našou jedinou snahou je chrániť naše nevinné deti.

Ja ako rodič, po preštudovaní tejto správy sa modernej sexuálnej výchovy právom obávam a som si istá, že väčšina rodičov je na tom rovnako. Žijeme v demokratickom štáte, (teda ešte zatiaľ v to dúfam), a preto sa máme právo domáhať možnosti výberu v tak citlivej oblasti výuky našich detí, akou je sexuálna výchova. Som si vedomá toho, že naše deti sexuálnu výchovu potrebujú, ale primeranú ich veku a ich náboženskému presvedčeniu. Máme právo  o tom rozhodovať.

Alebo chcete v záujme nejakých „pseudo práv“ obmedziť naše základné ľudské práva, predovšetkým právo na život nevinných detí, slobodu slova, slobodu viery, vyznania a náboženského presvedčenia, práva našich detí, ako aj naše právo vychovávať svoje deti v súlade s našim hodnotovým presvedčením?5

Zdroje:

11.http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2f%2fEP%2f%2fNONSGML%2bREPORT%2bA7-2013-0426%2b0%2bDOC%2bPDF%2bV0%2f%2fSK

2. http://www.impulzrevue.sk/article.php?25

3. http://www.europarl.europa.eu/meps/sk/28310/Edite_ESTRELA_home.html;jsessionid=1656B209501FE0366326BC38E86D518F.node2

4. http://rodicovstvo.wordpress.com/

5. http://www.forumzivota.sk/2013/11/27/sprava-estrella-schvalena-vo-vybore-ep-napriek-poruseniu-rokovacieho-poriadku/?fb_action_ids=694413173927012&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.UqDAkXSVft4.like&fb_source=other_multiline&action_object_map=[254818671342574]&action_type_map=[%22og.likes%22]&action_ref_map=[%22.UqDAkXSVft4.like%22]#

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?