Sex bez „rizika“? – Ako funguje HA?

Autor: Beáta Svrčková | 20.10.2013 o 23:12 | (upravené 20.10.2013 o 23:30) Karma článku: 5,64 | Prečítané:  1384x

Hormonálna antikoncepcia účinkuje podávaním malých dávok syntetických hormónov do tela ženy. Tieto hormóny v ženskom tele navodzujú stav podobný tehotenstvu. Blokujú vzostup luteinizačného hormónu, ktorého úlohou je vyvolať predovulačné zmeny vo folikule. Primárnym účinkom hormonálnej antikoncepcie je teda potlačenie ovulácie.

 

Podľa toho, aké dávky hormónov HA obsahuje, delíme ju na:

A)     Kombinovaná hormonálna antikoncepcia podáva ženskému telu estrogén v kombinácii s progestínom v rôznom množstve a poradí, podľa toho poznáme:

a)      monofázové antikoncepčné tabletky - sú založené na stabilnej dávke oboch steroidov

b)      dvojfázové antikoncepčné tabletky - tieto tabletky napodobňujú prirodzený hormonálny cyklus, obsahujú nemennú dávku estrogénov počas 21 dní a dve rôzne dávky progestínov

c)       trojfázové antikoncepčné tabletky - rovnako ako dvojfázové, tieto prípravky imitujú prirodzený hormonálny cyklus a obsahujú rôzne koncentrácie hormónov, mali by dosiahnuť lepšiu pravidelnosť cyklu

 

B)     Jednozložková hormonálna antikoncepcia je založená na kontinuálnom podávaní pregestínov

 

Vyššie uvádzam, že primárnym účinkom hormonálnej antikoncepcie je potlačenie ovulácie. Ak napriek tomu z nejakého dôvodu dôjde k ovulácii, dostávajú sa na rad sekundárne účinky antikoncepcie:

a) zahustenie hlienu krčka maternice - hustý hlien je pre spermie ťažko priepustný (nie však absolútne nepriepustný)

Ak sa spermiám aj napriek tomu podarí doraziť k vajíčku, dochádza k oplodneniu, počatiu nového života. Aj po oplodnení hrajú hlavnú úlohu ďalšie sekundárne účinky antikoncepcie:

b) zmeny na sliznici vajíčkovodov - majú za následok spomalenie prechodu embrya vajíčkovodmi, čím sa zabráni tomu, aby sa embryo uhniezdilo v maternici. Následkom býva odumretie embrya alebo uhniezdenie embrya ešte vo vajíčkovode, čomu hovoríme mimomaternicové tehotenstvo

c) zníženie sliznice maternice - ak aj napriek tomu sa embryu podarí dôjsť do maternice, nízke endometrium mu znemožňuje jeho úspešné zahniezdenie a embryo môže odumrieť. Aj keby sa mu nakoniec podarilo zahniezdiť, kontraceptíva nepriaznivo vplývajú aj na udržanie tehotenstva. Embryo preto nie je schopné sa v takejto sliznici zdravo vyvíjať a odumiera

Z akého dôvodu môže dôjsť k ovulácii, teda k zlyhaniu primárneho účinku antikoncepcie?

  • Tým hlavným dôvodom môže byť zlyhanie užívateľky antikoncepcie. Vtom prípade, ak užívateľka neužíva tabletky každý deň, vsprávnom čase avsprávnom poradí.
  • Jedným zďalších dôvodov je užívanie iných liekov, ktoré ovplyvňujú účinky kontraceptív.
  • Kzlyhaniu primárneho účinku antikoncepcie môže dôjsť aj vprípade narušenia prirodzenej črevnej mikroflóry napr. hnačkmi alebo užívaním antibiotík. Cca 50% konjugovaných metabolitov hormónov sa vylučuje do žlče anásledne do tenkého čreva (enterohepatálny obeh). Celkovo sa vracia až 80% množstva estrogénov, ktoré vstúpili do enterohepatálneho obehu. Narušenie tohto obehu vedie kzníženiu koncentrácie pohlavných hormónov v krvi (4).
  • K zlyhaniu primárneho účinku antikoncepcie môže dôjsť aj pri nízkodávkovej kombinovanej hormonálnej antikoncepcii apri jednozložkovej hormonálnej antikoncepcii

 

Každý jeden organizmus je jedinečný. A žiaden lekár či farmaceut nedokáže predpokladať ako na danú chemikáliu ľudské telo zareaguje. Rovnako je to so syntetickými hormónmi podávanými do tela ženy. Vysoká spoľahlivosť antikoncepcie spočíva aj v tom, že ak primárny účinok zlyhá, teda dôjde k ovulácii, vzniknutú situáciu „zachránia" sekundárne účinky antikoncepcie.

Je pravda, že veľké percento počatých zárodkov, (bez toho aby žena brala antikoncepciu), sa potratí ešte pred uhniezdením sa v maternici. A vylúči sa počas menštruácie. Udeje sa to z rôznych dôvodov, napr. kvôli genetickej anomálii, chemikáliám a toxínom v tele matky alebo kvôli závažnému matkinmu ochoreniu. Tento fakt ešte neospravedlňuje sekundárne účinky antikonceptív.

 

Je na mieste sa spýtať: „Za akú cenu vzniknutú situáciu „zachránia" sekundárne účinky antikoncepcie?"

„Čo je vlastne tou vzniknutou situáciou?"

Predsa počatie nového života.

...

Sekundárne účinky antikoncepcie mu nedovolia prežiť...

 

 

 

Zdroje:

Stefan Silbernagl, Agamemnn Despopoulos, Atlas fyziologie člověka, Grada, 2004

http://www.sestra.sk/Men%C5%A1trua%C4%8Dn%C3%BD_cyklus

http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=3184&magazine_id=1

http://www.rodinka.sk/zdravie/plodnost-zeny/ha-ako-funguje/

http://www.antikoncepcia.com

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?