reklama

Sex bez „rizika“? - Úvod

Som žena a matka, ktorá sa zaujíma o svoje zdravie a zdravie iných žien. Pracujem ako učiteľka, nie som gynekologička. Nič mi však nebráni v tom, aby som sa o danej veci s odborníkmi rozprávala. Pravdu povediac, poznám ich niekoľko. Nikdy som sa nepridŕžala názoru jedného lekára, pre svoj ucelenejší pohľad na vec uprednostňujem konzultáciu s viacerými odborníkmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prečo som sa rozhodla napísať tieto články? V poslednom čase som narazila na niekoľko stránok a dokumentov o antikoncepcii. Uvádzali superlatívy, o negatívach sa nezmieňovali, ak vôbec, tak len okrajovo. Aj keď nie som zástancom konšpiračnej teórie o produkcii nových pacientov farmaceutickými firmami, som si vedomá toho, že farmaceutický priemysel je jeden z najziskovejších a my sme jeho zákazníkmi. Všetci vieme, že každá jedna pilulka či medikament má svoje, nie vždy zanedbateľné nežiaduce účinky. Je len na nás a na lekároch aby sme zvážili pomer prínosu a rizika daného liečiva. Antikoncepcia nie je výnimkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najprv uvediem pár viet o menštruačnom cykle ženy. Menštruačný cyklus je súbor periodických fyziologických zmien v ženskom tele, ktoré sú nutné pre reprodukciu. Tieto prirodzené zmeny sa spravidla opakujú každý mesiac a sú riadené ženskými reprodukčnými hormónmi a hormónmi vylučovanými hypotalamom a hypofýzou. Priemerná dĺžka normálneho ovulačného cyklu ženy je 28 dní a môže kolísať medzi 24. až 35. dňom. No nie sú zriedkavé ani viacdňové cykly. Zvykom je považovať začiatok menštruačného krvácania za začiatok cyklu. Preto 1. deň cyklu je prvým dňom menštruačného krvácania. Menštruačný cyklus je možné rozdeliť na 4 fázy:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1) Fáza menštruačného krvácania – zvyčajne trvá od 3 do 7 dní. Ku koncu menštruačného cyklu dochádza k degeneratívnym zmenám na sliznici maternice, ktorá prestáva rásť, cievy sa zužujú a ich steny porušujú. Tieto javy vyvolajú odlučovanie sliznice maternice vo fáze menštruačného krvácania.

2) Folikulárna fáza – v tejto fáze hypotalamus produkuje GnRH (gonadoliberín) a tým dáva signál hypofýze k tvorbe FSH (folikuly stimulujúci hormón). Vďaka FSH dochádza vo vaječníkoch k rastu folikulov, ktoré produkujú estrogény, hlavne estradiol. Tieto estrogény sú zodpovedné za vývin novej vrstvy endometria, sliznica maternice rastie, a cervix (krčok maternice) začína produkovať hlien. Estrogény spätnou väzbou pôsobia na hypofýzu, ktorá ukončuje tvorbu FSH a začína produkovať LH (luteinizačný hormón). Najväčší z dozrievajúcich folikulov vylučuje inhibín, ktorý tiež znižuje tvorbu FSH. Preto typicky dozrieva len jedno vajíčko v danom cykle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3) Ovulácia – luteinizačný hormón podnieti dozretie vajíčka a oslabenie stien folikulu, čo vedie k ovulácii, uvoľneniu vajíčka z folikulu. Uvoľnené vajíčko býva zachytené fimbriami (výbežkami) vajcovodu a postupne putuje do maternice. Ak sa počas tohto putovania stretne so spermiu, ktorá vďaka plodnému ľahko priepustnému hlienu doputovala až k vajíčku, dochádza k oplodneniu.

4) Luteálna fáza – po ovulácii sa folikul transformuje na žlté teliesko, corpus luteum, za podpory hormónov hypofýzy. Žlté teliesko produkuje progesterón a estrogén. Progesterón ovplyvňuje hlien, mení endometrium na sekrečné a pripravuje ho na uhniezdenie oplodneného vajíčka. K uhniezdeniu dochádza 5-7 dní po ovulácii. Krátko po uhniezdení, rastúce embryo začína produkovať ľudský chorionický gonadotropín (HCG). Ten umožní udržanie žltého telieska a podporuje ho v produkcii progesterónu. Ak nedošlo k oplodneniu alebo k úspešnej implantácii embrya, žlté teliesko sa postupne zmenšuje až zaniká a hladiny estrogénu a progesterónu klesajú. Tieto javy umožňujú nástup nového cyklu, nastáva menštruačné krvácanie

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niečo z histórie antikoncepcie

Začiatky vývoja hormonálnej antikoncepcie siahajú až do obdobia po 1. svetovej vojne. Moderná technológia a pokrok vo farmaceutickom priemysle umožnili syntetizovať prvé steroidy, ktoré sa stali základom kontraceptív. Éra hormonálnej antikoncepcie začala v roku 1959, uvedením preparátu Enovid na americký trh. Prvú hormonálnu antikoncepčnú tabletku na nemecký trh uviedla firma Schering 1. júna 1961. Jej antikoncepčné vlastnosti boli však v príbalovej informácii spomínané len okrajovo. Vyzdvihovali sa iné účinky, ako napríklad tlmenie menštruačných bolestí. Tieto prvé antikoncepčné prípravky patria do skupiny I. generácie. Obsahovali vysoké dávky hormónov a mali výraznejšie nežiaduce účinky. Gestagény v nich obsiahnuté mali účinky podobné účinkom mužských pohlavných hormónov. V prípravkoch II. generácie hormonálnej antikoncepcie sa využívali už len znížené dávky mestranolu a gestagény z I. generácie (noretosteron, noretisteron a lynestrenol) nahradil levonorgestrel s menej androgénnym účinkom. Od 90. rokov sa zavádzali prípravky III. generácie hormonálnej antikoncepcie. Tie už obsahovali nižšie dávky hormónov.

Prípravky kombinovanej hormonálnej antikoncepcie mnohí odborníci považujú za bezpečné a tvrdia, že ich benefit pri správnom užívaní vysoko prevyšuje potencionálne riziko nežiaducich účinkov. Na druhej strane, mnohí odborníci, lekári, farmaceuti a i., upozorňujú na nežiaduce účinky hormonálnej antikoncepcie a odporúčajú ženám iné formy antikoncepcie, príp. prirodzené formy plánovania rodičovstva. Je pre všetkých zdravie ženy na prvom mieste?

Zdroje:

Stefan Silbernagl, Agamemnn Despopoulos, Atlas fyziologie člověka, Grada, 2004

http://www.sestra.sk/Men%C5%A1trua%C4%8Dn%C3%BD_cyklus

http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=3184&magazine_id=1

http://www.rodinka.sk/zdravie/plodnost-zeny/ha-ako-funguje/

http://www.antikoncepcia.com

Beáta Svrčková

Beáta Svrčková

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som matkou, manželkou a učiteľkou. Momentálne som na materskej dovolenke a venujem sa hlavne svojej rodine. Keď mi zostane čas, venujem ho hudbe a písaniu. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťLáska a vzťahyZápisky z onkológieAntikoncepciaSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu